tivanp

سازه های پارچه ای

سازه های پارچه ای

سازه های پارچه ای

tivanp
سازه های پارچه ای

چند سالی ست موضوع سازه های کششی در میان متخصصین امر ساختمان و معماران جا افتاده. ساختاری با دو عنصر اصلی، سازه و پارچه. حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم که سقف کششی چه کاربردها و مزایایی دارد.

استفاده از سقف های کششی در فضای داخلی و خارجی ساختمان چند سالی ست که جای خود را در بین ساختمان ساز ها و معماران باز کرده است. سیستمی که در فضای داخلی جایگزین سقف کناف و رابیتس و در فضای خارجی جایگزین آلاچیق های سفالی و ورق های یو پی وی سی شده است. استفاده از سیستم سازه های پارچه ای خلاقانه و هوشمند است زیرا مزایای بسیار زیاد آن امکانات قابل توجهی را برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد.

استفاده ازین سیستم در فضای داخلی و در دیوار ها و سقف با امکان چاپ روی آن را می دهد و نمونه های جالبی می توان یافت که پس از چاپ روی پارچه و نورپردازی روی آن یک فضای بسیار خلاقانه را بوجود آورده است. این سیستم در فضای داخلی با نام های دیگری مانند سقف کشسان، سقف باریسول و سقف کششی نیز شناخته می شود. لازم به ذکر است که این ها همگی زیرمجموعه ی سازه های پارچه ای هستند.

سازه های پارچه ای در فضای داخلی ساختمان ایده ای جذاب به حساب می آید اما انعطاف آن این امکان را بوجود می آورد که در فرم های مختلفی را بوسیله ی آن ایجاد کرد.

اما سازه های پارچه ای در فضای خارجی ساختمان زمینه ی بسیار گسترده تری نسبت به فضای داخلی ساختمان دارد. همان دو عنصر سازه و پارچه نیز در فضای خارجی نیز مورد استفاده قرار میگیرند با این تفاوت که در این حالت دو موئلفه ی بار باد و بار  برف نیز به موضوع طراحی اضافه می شوند.

tivanp
سازه های پارچه ای

نوع پارچه سازه های پارچه ای مورد استفاده در فضای خارج ساختمان متفاوت تر از فضای داخلی می باشد. پارچه های خارجی از جنس الیاف پلی استر با روکش PVC  وPVDF  دارای عمر مفید 20 الی 25 ساله هستند. حالت قرار گیری سازه های پارچه ای فضای خارج الزاما به گونه ای است که پارچه باید تحت کشش باشد. به گونه ای که در گوشه ها بوسیله ی پلیت های طراحی شده چادر ها را نگه می دارند.

استفاده از سازه پارچه ای در فضای خارج موضوع طراحی را اهمیت بیشتر یمی بخشد. طراحی و محاسبات سازه درگیر دو موضوع بار باد و برف می شود که این دو عامل طراحی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. استفاده از تونل باد در طراحی باعث می شود که طراحی سازه براساس باد 120 کیلومتر صورت گیرد. این موضوع یکی از اصلی ترین دغدغه های کارفرمایان است. تحمل باد تا 120 کیلومتر در سازه های پارچه ای یکی دیگر از مزایای اصلی این سازه ها در فضای خارج ساختمان است.

سوالی که اینجا به ذهن متبادر می شود این ات که آیا در محیطی که سرعت باد بیش از 120 کیلومتر است نیز میتوان سازه پارچه ای طراحی و اجرا کرد یا خیر؟ جواب بلی است. اما باید در نظر داشت که محاسبات سازه بسیار تخصصی می شود و تمامی سازه ها به خرپا تبدیل می شوند.

tivanp
سازه های پارچه ای

استفاده از پارچه این سوال را به ذهن می رساند که این پارچه ها از جنس برزنت هستند یا خیر؟ همانطور که در بالا توضیح داده شد پارچه های مورد استفاده در سازه های پارچه ای بسیار متفاوت تر از پارچه های برزنتی هستند. پارچه های مورد استفاده در سازه های پارچه ای با نام پارچه های کششی یا پارچه های تحت کشش معروف هستند.

استفاده از سازه های پارچه ای در فضایی مانند سقف و سایبان پمپ بنزین تمامی ذهنیت ها نسبت به قابل اشتعال بودن این پارچه ها را از بین می برد. با توجه به فناوری استفاده شده در این پارچه ها، آنها را به پارچه های ضد اشتعال تبدیل کرده است. پارچه های ضد اشتعال یا خود خاموش شونده این امکان را می دهد تا بتوان از آنها در فضایی مانند پمپ بنزین با آسودگی خاطر استفاده کرد.

موضوعی که جذابیت بسیار زیادی برای معماران دارد انعطاف پذیری پارچه می باشد. قابلیت انعطاف پارچه آن را به مصالحی تبدیل کرده که هر فرمی می توان به آن داد. همین موضوع باعث شده تا یکی از بی بدیل ترین طرح ها بوسیله ی سازه های پارچه ای خلق شوند.

صرف نظر کردن از دیدگاه